Kniha návštěv

povidky

Vlarisa | 08.11.2018

Ahoj,mas uzasne povidky. sice jsem precetla jen striptera a zivot demona (a nevim jak mi mohli uniknout ty dalsi, ale ted jsem to napsavila a sfouknu je co nejdrive) ale byly super a uz ted slintam nad temi ostatnimi. Na rade je Princ a otrok *-* Je velika skoda, ze toto je uz jen archiv, ted jsem prohledavala ulozene stranky a je videt jak vetsina to povesila na hrebik a je mi ztoho smutno. Knizky a povidky mi davaji na chvili vypustit,plne se zaobirat zivoty postav a nehledet na sebe jaky mam obycejny (s velkym O) zivot.. Takove me jistricky x) kazdopadne bude super kdyz i byt jednou za uhra neco das a myslim ze nebudu sama kdo si te hlida :) Přeji ti vyreseni problemu, pohodu, cas a chut na psani <3

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertvah | 05.06.2018

The men's prostate is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most varieties of prostate infection. It is brought on by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect inside gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections received from other parts in the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect then the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some from the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations per week will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to adopt to make certain a proper prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you should choose prostate examination one or more times 12 months.

Helča | 19.12.2017

Řvu jak malá, moc mi tvé povídky chybí. Píšeš úžasně a stále ještě doufám že začneš zase psát

ďakujem

Wierka | 09.02.2016

dostanem se sem.. a. .. koukám co se to děje... o_o je mi moc líto že se nedaří a máte doma problémy, ťažkosti.... :/ držim moc pěsti ať je líp ..
Je mi lůto že jsi to tu ... skončila, k tvojím povídkám jsem se vracela :) tak moc děkuji za pdf-ka a budu doufat že budeš mít chuť se vrátit :)

Hope

Marsy | 24.01.2016

Doufám, že u tebe bude vše v pořádku. Sice mi tvoje povídky budou chybět, ale nechci, aby byly vynucené. Hodně štěstí. :)

Cože :o

kated | 24.01.2016

Děláš si srandu? Ahhh to jako vážně :o ? To je snad jen zlej sen :´( :´( ... tvé povídky jsou všechny neskutečně dokonalé, nápady se mi vždy zdály, že si měla furt a furt nové a tak vážně nechápu kde se stala chyba... jsem vážně v šoku... promiň ale vážně je mám strašně moc ráda a tak mi úplně došla slova :(

Re: Cože :o

kated | 24.01.2016

ahhh teprve teď jsem si všimla toho tvého úvodního článku kde si vysvětlila svůj důvod. Ahhhh věřím že to musí být zlé... doufám jen že se z toho dostaneš a budeš se mít zase krásně a až se tak stane, tak třeba zase dostaneš chuť něco napsat :) já tu budu furt čekat ;) ...jak jsem už řekla ...máš úžasný povídky a tak počkám klidně aj 5 let :D

:)

Clowers | 23.01.2016

Ahoj? Ty končíš? to snad ne, snad se někdy vrátíš :) doufám v to ;) Děkuji za všechny povídky ;)

:D

lenna | 13.07.2015

Ahoj, máš tady úžasné povídky, některé mám už přečtené i desetkrát, hrozně se mi líbí všechny povídky zde. Mám hned několik oblíbených, ale asi moje nejoblíbenější je Druhá šance a Za úplňku.
:D :D :D :D :D :D :D
Děkuje, že pro nás píšeš tak ohromující příběhy :D :D :D :D :D :D :D

Re: :D

Taria | 15.07.2015

Jsem moc ráda, že se ti moje povídky líbí, je to pro mě velká pochvala :-)

1 | 2 | 3 | 4 >>

Přidat nový příspěvek